Opowieść „Razem ku zmianom!” – Wolontariat Europejski w szkole specjalnej

 

Wstęp

Czytając tę Opowieść odkryjecie, w jaki sposób pochmurny dzień może przemienić się w pełen radości; w jaki sposób warsztaty kulinarne mogą poprawić humor i zachęcić do gotowania pysznego jedzenia w czwartki, kiedy to „serwujemy Europę na talerzu”; dlaczego najlepszym sposobem na rozpoczęcie tygodnia zawsze są lekcje angielskiego; jakim sposobem projekty europejskie stały się elementem naszej codzienności, a także jaka jest odpowiedź na pytania „kto?, dlaczego?, co?” i jak to wszystko wygląda na zdjęciach.

Początek opowieści…

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami… poranna pobudka wyglądała zupełnie inaczej niż zwykle. Rozglądając się i spacerując dookoła zdałam sobie sprawę, że jestem na Czerwonych Makach, a przez okno kuchenne spoglądam na duże miasto – Kraków. W tej Opowieści najważniejsze decyzje podejmował Czas. To on zdecydował, że najlepsze historie mają nowe początki, każdy poranek oznacza odkrywanie małych, ale ważnych rzeczy, które są w stanie przynieść radość w życiu; to on wreszcie sprawił, że jedzenie jest nie tylko barwne i pyszne, ale też łączy ludzi – radość wspólnego przygotowywania towarzyszy radości wspólnego dzielenia się tym, co mamy.

Również ważni, otaczający mnie ludzie grają ważną rolę w tej Opowieści. To oni są tymi, którzy inspirują. Przynoszą uśmiech na twarzy każdego dnia.

Nauczyciele ze Szkoły Specjalnej, międzynarodowi przyjaciele i życie razem z nimi nauczyli mnie nie tylko lubić to, co robię – nauczyli mnie to kochać!

Wolontariusze z krajów dalekich i bliskich – Ukrainy, Niemiec, Węgier, Francji, Azerbejdżanu, Turcji, Gruzji, Hiszpanii, Belgii, Rumunii – wszyscy są członkami wielkiej rodziny IB Polska. Jesteśmy tegorocznymi wolontariuszami EVS, tworzymy naszą Opowieść tu w Polsce, wspaniali ludzie o różnych kulturach i języku, przeżytych doświadczeniach i historiach do opowiedzenia.

Od dawna poranna pobudka jest moim ulubionym elementem dnia. Mam szansę przeżywać ten poranek ciągle na nowo, z entuzjazmem patrząc na nowy dzień i zdając sobie sprawę, że świat staje się coraz mniejszy razem z pojawieniem się kolejnych osób w tej Opowieści.

Czytaj dalej