Zapraszamy na VIII Integracyjny Turniej Bocci – Kraków 2024, który odbędzie się 29 listopada 2024 w godzinach 9.00 – 14.00 w Hali 100-lecia KS Cracovia 1906 Centrum Sportu Niepełnosprawnych.
Turniej zorganizowany w ramach konkursu „Działania na rzecz rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami”, współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Krakowa i Fundacji „Szkoła bez Barier”, w partnerstwie z naszą szkołą.
Boccia wywodzi się z tradycyjnej gry we Włoszech znanej pod nazwą Bocce, a we Francji zwanej Boule lub Petanque. Jest sportem paraolimpijskim i
adresowana jest przede wszystkim do osób z dysfunkcjami ruchowymi. Boccia rozgrywana jest na polu gry o wymiarach 12,5 m x 6 m. Sprzętem są niewielkie bile skórzane, obecnie raczej z tworzywa – sześć w kolorze czerwonym, sześć w niebieskim i jedna bila biała. Bile wypełnione są specjalnym granulatem, co zdecydowanie ułatwia ich chwyt. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej (nazwanej „Jack”), a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tego zespołu, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Po wyrzuceniu na pole gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej bili białej. Mecz kończy się ogłoszeniem wyniku po czterech lub sześciu rundach. W pierwszej chwili wydaje się to skomplikowane, ale w praktyce wystarczy jedna krótka gra, aby zasady były czytelne dla każdego.
Bile do bocci są dość lekkie – ważą 290 gram i co najważniejsze elastyczne. Rzut bilą na boisko odbywać się może poprzez rzucenie, kopnięcie lub rzut przy pomocy sprzętu wspomagającego przypominającego rynnę. Zawodnicy mogą brać udział w grze stojąc lub siedząc (wózek, krzesło), przewidziano też udział asystenta umożliwiającego grę zawodnikom wymagającym pomocy. Dzięki tym rozwiązaniom Boccia nie stawia jakichkolwiek ograniczeń sprawnościowych dla graczy! Dodajmy do tego emocje jej towarzyszące oraz fakt, że jest to gra zachęcająca do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i prób przewidywania zagrań przeciwnika, a w efekcie otrzymujemy ideał sportu paraolimpijskiego i jednocześnie doskonałą grę integracyjną.
Adres do przesyłania zgłoszeń: renatapisarek@szkolabezbarier.org