Zespół wczesnego wspomagania rozwoju
Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka działa w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie od września 2005 roku. Co roku obejmujemy opieką ok. 35 rodzin z dziećmi w wieku od 10 miesiąca do 10 roku życia.
W wielospecjalistycznej terapii uczestniczą dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami na podłożu zaburzeń neurologicznych, zespołów genetycznych, wcześniactwa oraz z innymi zaburzeniami rozwoju psychoruchowego o nieustalonej etiologii. Wiele spośród nich ma zaburzenia lub opóźnienia rozwoju poznawczego, mowy, dużej i małej motoryki, integracji sensorycznej, percepcji wzrokowej i słuchowej oraz rozwoju społecznego.
Zespół wczesnego wspomagania rozwoju tworzą:
Terapeuci podczas cotygodniowych spotkań:
W strukturze zajęć znajdują się:
Podczas zajęć stosowane są między innymi następujące metody terapii:
Zajęcia prowadzone są przede wszystkim w formie zabawy przy użyciu pomocy dydaktycznych dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci.
Terapeuci poszukują, odkrywają i podpowiadają rodzicom między innymi:
Każde dziecko ma od 4 do 8 godzin zajęć w miesiącu, zgodnie z Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z dnia 29 października 2013 r.). Konsultacje i zajęcia w zespole wczesnego wspomagania rozwoju są finansowane przez Urząd Miasta Krakowa, rodzice nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Podstawą do ubiegania się o przyjęcie dziecka na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju jest opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, która jest wydawana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną właściwą dla miejsca zamieszkania dziecka.